Ko je Ehlibejt
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Muawiya je bio Nasibija

Go down

Muawiya je bio Nasibija Empty Muawiya je bio Nasibija

Komentar  Admin Fri Oct 31, 2008 8:37 pm

Muawiya je bio Nasibija
U "Lisan al Arab" str 762 od Ibn Manzur se kaze:
"Nasibije su oni koji mrze hazreti Aliju, smatrajuci tu mrznju dijelom svoje vjere"

Ukoliko je to definicija Nasibije, Muawiya je bio njena personifizacija. Njegova borba protiv imama Alije (as) to sama po sebi dokazuje, a takodje i njegovo uvodjenje obicaja psovanja Alije (as) u svim dzamijama nam daje nedvosmislen dokaz da je imao duboku uvrazenu mrznju u svom srcu prema imam Aliji (as). Muawiya trazenje da tu svoju mrznju institualizuje kroz cinjenje proklinjanja imama Alija (as) kao djelom obaveznog rituala za vrijeme hutbe dzumom, da bi tako ucnio da su narodne masse shvatale to proklinjanje kao obaveznim djelom vjere. Pakistanski hanefijski alim danasnjice Maulana Sayyid Lal Shah Bukhari u knjizi "Isthakhlaaf ai Yazid" str 216 kaze:
"Osnivac Nasibijske ideologije je bio Muawiya"


Fetwa sunni imama Shah Abdul Aziza da su Nasibije jednaki psima i svinjama
Al Muhaddith Shah Abdul Aziz Dehlavi izjavljuje u "Tuhfa Ithna Ashariyya" str 6:
"Ulema ehlul sunne smatra Alijeve neprijatelje, Nasibije onim najgorim koji izgovaraju sehadet. Mi njih smatramo istim sa psima i svinjama.


Imam Shafia kaze da se svjedocanstvo Muawiye odbacuje
U knjizi Rawdah-al-Manazir fi al-Awai'l wa al 'Awakhir dio 11, str 133 mozemo procitati:
"Imam Shafia: Ja kazem da se svjedocanstvo od cetiri osobe ne moze prihvatiti, i ta cetvorica su Mu'awiya, Amr bin Aas, Mugheera (bin Shuba) i Ziyad (bin Abi)"

To se takodje moze naci i u Kitab Mukhthasar fi Ahbar al Bashar dio 1, str 100


Imam Ali (as) nije smatrao Muawiyu vjernikom
Hafiz Sulayman bin Ibraheem al Hanafi u dijelu "Yanabi' al Mawaddah" poglavlje 53, str 190 citira:
"Nasr bin Muzahim koji je cuo od Abu Ishaq Ihsani koji kaze da je nakon "Tahkeem slucaja" citao zapis kojeg je posjedovao Said bin Abi Burdah. U njemu je bilo zapisano da je narod upitao hazreti Aliju dali su ili nisu njegovi protivnici bili vjernici nasto je on odgovorio, u vezi Muawiye i njegovih suboraca: "Ja ih ne smatram kao Mumine i muslimane, i malo se brinem o onom sta Muawiya misli"

Ostali sunni autoriteti koji su takodje prenijeli te rijeci imama Alije (as):
- al-Nasa'ih al-Kaafiyah str 199
- Iqd al Fareed dio 2, str 233
- Al Bidaya dio 7, str 259


Poslanik (s) je prokleo Muawiyin stomak

U Sahih Muslim knjiga 32, hadis #6298 je predaja od ibn Abbasa:
"Igrao sam se sa djecom i dogodi se da Allahov poslanika (nek je mir sa njim) prolazase pored nas. Ja se sakrih iza vrata. On (poslanik) dodje kucnu na moja ramena i rece: Idi i zovi mi Muawiyu. Ja sam se vratio i rekao: On je zauzet jelom (jede hranu)". On opet zatrazi od mene da odem i da mu pozovem Muawiyu. Ja sam otisao (i vratio se) i rekoh da je zauzet jelom, nakon cega je on rekao: "Neka Allah ne napuni njegov stomak"! Ibn Muthanna je rekao: "Upitao sam Umm Umayyu sta se mislilo rijecju Hatani. On je rekao: Mislilo se "On je kucnuo na moja ramena"


Poslanik (s) je prokleo Muawiyu, njegovog brata i njegovog oca
U sunni knjizi Mukthul Husayn str 114, dio 4:
"Imam Hasan je podsjetio Muawiyu na dogadjaj "Kada je tvoj otac jahao crvenu kamilu a ti si bio ispred njega dok je tvoj brat vukao kamilu za nozdrve? Tom prilikom je poslanik (s) prokleo tvojeg oca, brata i tebe"

Poslanikovo proklinjanje te tri osobe prilikom tog dogadjaja se takodje moze naci u Waq'at Sifeen dio 8, str 185

Hazreti Aysha je proklela Muawiyu i Amra bin Aas-a
U Tadhkira ul Khawass str 62, Tar'ikh Ibn al Wardi dio 1 str 245, kao i Tarikh Kamil dio 3 str 180 mozemo procitati u vezi Muawiynog ubijanja hazreti Ayshinog brata sljedece:
"Nakon ubistava Muhammad bin 'Abu Bakr-a narod Egipta je dao beyya (prisjegu) Muawiyi. Zbog toga (slucaja) je Ummul Mu'mineen Aysha proklinjala Muawiyu i Amra bin Aas-a nakon svakog namaza"
Tar'ikh Ibn al Wardi Voume 1 page 245
Tar'ikh Kamil Vol. 3 page 180
Admin
Admin
Admin

Broj komentara : 72
Join date : 2008-10-30

https://ehlibejt.bosnianforum.com

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu